6 Mayıs 2011 Cuma

Fötr şapkalar ... Fedora hats....

Fötr Şapkanın Tarihi: Fötr sözcüğü Victorien Sardou’nun bir 1882 yılı oyununun başlığından gelir. Prenses Fédora, oyunun baş kahramanı, oyunda fötr’e çok benzer bir şapka takmıştır.Yirminci yüzyılın başlarında fötr, şıklığı, takanın başını rüzgardan ve hava şartlarından koruması ve kullanılmadığı zaman katlanabilmesi gerçeğiyle şehirlerde popüler hale gelmişti. Şapka, genelde yasak bölge gansterleri ve onları adalete teslim etmeye çalışan dedektiflerle özdeşleştirilmişti.
Fötr’ün popülerleşmesi çok sayıda farklı stilin ortaya çıkmasını sağladı. Fötr şapkalar neredeyse akla gelebilen tüm renklerde bulunabilmekte, ancak siyah, gri ve taba/kahve en popüler olanlardır.
Amerika’da fötr şapkalar takım elbisenin ve resmi giyimin vazgeçilmezi kabul edimişti Çoğu erkek şapkası olmadan dışarı çıkmıyordu.
1940 Hollywood filmlerinde, karakterler genellikle fötr şapka takıyorlardı; özellikle gangster, özel dedektif veya diğer “sert adam”ları canlandırırlarken. Kostümün bir başka parçası da trençkotlardı. Buna unutulmaz bir örnek olarak Humphrey Bogart’ın Casablanca veya Malta Şahini filmlerindeki karakteri verilebilir. Fötr şapka, Indiana Jones karakteriyle de oldukça tanınır hale geldi. Şapka, kara film karakterleriyle de ayrılmaz bir bütün olmuştu.
Tarihi böyle... Şimdilerde ise sık sık gördüğümüz çok trend aksesuarlardan biri, yaz geliyor hasır olanları çok moda ve mağzalarda yerlerini aldı bende bir tane almayı düşünüyorum ..
fedora hats


Şapkasız çıkmayalım ;) şapkalaarla ilgili diğer yazıma ulaşmak için tıklayın.

xoxo
it girl Nirvana

1 yorum:

rebeltakipte dedi ki...

bende istiyorum ama hala gönlüme göre bir şapka bulamadım :(