23 Aralık 2011 Cuma

LACOSTE’A JONATHAN ADLER DOKUNUŞULacoste’un ikon haline gelen L.12.12 modeli polosunu her yıl bir tasarımcı yorumuna sunması büyük ilgi çekmeye ve heyecanla beklenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz yıllardaki « Holiday Collector » serilerinin tasarımcıları olan Tom Dixon, Micheal Young, Campanas Kardeşler, Li Xiaofeng gibi güçlü isimlerden sonra Lacoste bu yıl, modern formları canlı renkler ve harika illüstrasyonlarla birleştirmesiyle ünlü tasarımcı Jonathan Adler ile iş birliği yapıyor. «Happy Chic » adını verdiği stili ile ön planda olan tasarımcı, bu hayat dolu ve heyecan verici çizgilerini bu sefer Lacoste L.12.12 poloların üzerinde sergilemekten büyük heyecan duyuyor.


JONATHAN ADLER ile röportaj

LACOSTE ile ilk anınızı hatırlıyor musunuz?
10 yaşında uyandım ve birden gökkuşağının bütün renklerinden birer tane LACOSTE polo t-shirtlerim olması GEREKTİĞİNE karar verdim.

LACOSTE bu proje için sizinle irtibata geçtiğinde neler hissettiniz?
Bulutların üzerindeydim, çocukluk hayalim gerçekleşmişti.  LACOSTE sadece çocukluğumda sevdiğim bir markadan ibaret değil hatta hala üniformam gibi. Ben sadık bir LACOSTE hayranıyım diyebilirim.


LACOSTE ile çalışmak neden ilginizi çekti?
Daha önce belirttiğim gibi, iyi bir LACOSTE hayranıyım ve bu hayranlığımın verdiği sempati ile kişisel olarak kendimi bu projeye yakın hissettim. Söylediğim gibi, markayla güçlü bir bağım var ve LACOSTE ile çalışmaktan mutluluk ve onur duyuyorum.

Kaç tane LACOSTE polonuz var?
En az 937 milyon tane! 100 civarında olmalı.

Nasıl ve ne zaman oya işini keşfettiniz?
Anneannem ben çocukken hep oya işi yapardı ve ben her zaman işlediği canlı renkler ve geometrik motiflerden büyülenmişimdir.

Neden ve ne zaman oya işini profesyonel hayatınıza dâhil etme kararı aldınız?
Ben bir sanatçıyım ve oya işi tekniği benim gibi sanatçı ruhu taşıyanlar için her zaman harika bir ilham kaynağı olmuştur. Oya işi tekniğinin çok uzun bir tarihi var ve Country Club hissi doğuruyor. Maalesef son 20 yılda oya işi çok demode oldu, canlı renklerden bej tonları ve yumuşak renklere geçildi. O yüzden bende oya işi tekniğini bugünün çizgilerine uyarlamaya karar verdim.


Sizi LACOSTE’un « HOLIDAY COLLECTOR » serisinde oya işi tekniğini kullanmaya iten neydi?
LACOSTE ve oya işi tekniği, tenis kulüplerinin şık atmosferini anımsatan ortak bir duyguya sahip ve LACOSTE’ un polosunun pike dokusu bana her zaman oya işini anımsatmıştır.

Bize LACOSTE için tasarladığınız pololardandan bahseder misiniz?
Ana fikir LACOSTE’un ikon haline gelen timsah logosunu benim kendi tasarımım olan yastık kılıflarında kullandığım motif ve renklerle giydirmekti. Fondaki diyagonal çizgiler logonun renklerini içeriyor ve sportif bir hava katıyor. LACOSTE ’un çağdaş ama aynı zamanda geleneksel yanına bayılıyorum. Amacım atmışlı yılların Amerikan tenis kulüplerinin klâs ve sportif yanını hatırlatmaktı. Koleksiyon için üretilen üç polo da aynı motiflerle çalışıldı ama farklı işçiliklerdeler. Special edition polo oya işi desenleriyle, gene ayı motiflerde hazırlanmış üzerinde LACOSTE timsahı bulunan yastık kılıfıyla sunuluyor. Limited edition pololarında ise otantik oya işi figürlü LACOSTE logosunu aynı desen ve renklerdeki spor şeritler tamamlıyor ve tamamen elde işlenmiş tenis raketi kılıfında sunuluyor. Ve son olarak daha konseptüel Super Limited edition tamamen oya işinden el yapımı pololardan oluşuyor.

Tasarladığınız poloları nerelerde giymeyi planlıyorsunuz?
Her yerde her zaman giyeceğim.

Hiç yorum yok: